Safiur Rahman Mubarakpuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Safiur Rahman Mubarakpuri (6 qershor 1943 – 1 dhjetor 2006)[1] ishte shkrimtarë indianë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të studioj Kuranin nën mbikëqyrjen e gjyshit dhe xhaxhait të tij. Ai pastaj filloi të mësoj arabishten dhe persishten pasi u pranua në Medresën Arabia Dar-ut-Taleem. Më vonë ai u transferua në Medresën Ihyaaul Uloom në Mubarakpur, pasi u pranua atje në vitin 1954. Dy vjet më pas ai u bashkua me Maunath Bhanjan (distrikti Mau) në Medresën "Faid-e-Aam" për studime të mëtejshme. Pas përfundimit të shtatë viteve të studimeve, ai mori diplomën Fadilat dhe kaloi provime të shumëfishta për të marrë certifikatën Maulvi dhe Alim. Mubarakpuri më pas vazhdoi mësimin për 28 vitet e ardhshme në universitete, medrese dhe shkolla të ndryshme në Indi derisa iu ofrua një pozicion në Universitetin Islamik të Medinës. Ai shërbeu disa vite në Universitetin Islamik të Medinës.[2][3]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mubarakpuri shkroi dhe përpiloi shtatëmbëdhjetë libra në urdu dhe arabisht. Disa libra u përkthyen në anglisht, përfshirë:

 • Sealed Nectar (Arabisht: الرحيق المختوم Ar-Raheeq Al-Maktum; Shqip: Nektari i Vulosur).[4]
 • When the Moon Split (Kur Hëna u Nda).[5]
 • History of Makkah Al-Mukarramah (Historia e Mekës).[6]
 • History of Madinah Al-Munawarah (Historia e Medinës).[7]
 • Abridged Tafsir Ibn Kathir (Shpjegim i shkurtër i Ibn Kethirit).[8][9]
 • Best Islamic Books in Pakistan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Biography of Safiur Rahman Mubarakpuri
 2. ^ Biography of Safiur Rahman Mubarakpuri. darussalam. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Author Autobiography in Arabic". Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "A complete authoritative book on the life of Prophet Muhammad (S) by Sheikh Safi-ur-Rahman al-Mubarkpuri". Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "When the Moon Split A Biography of Prophet Muhammad (SAW)". Dar Us Salam. Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "History of Makkah Mukarramah". Dar Us Salam. Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "History of Madinah Munawwarah By Safiur-Rahman Shaykh Mubarakpuri". Historic Book. Dar Us Salam. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tafsir Ibn Kathir Abridged By Safiur-Rahman Shaykh Mubarakpuri". Dar Us Salam. Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Safiur-Rahman Mubarakpuri's Books in different languages". Marrë më 13 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)