Saguenay-Lac-Saint-Jean

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saguenay–Lac-Saint-Jean (kthjellim).


Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean
—  rajon administrativ  —
flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°33′19″V 71°39′18″P / 48.555278°V 71.655°P / 48.555278; -71.655 (Saguenay–Lac-Saint-Jean)Koordinatat: 48°33′19″V 71°39′18″P / 48.555278°V 71.655°P / 48.555278; -71.655 (Saguenay–Lac-Saint-Jean)
Sipërfaqja 95.893 km2
Popullsia 272.911 banorë 2010
Dendësia 2,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Saguenay–Lac-Saint-Jean is located in Kanadaja
Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean – harta_foto
www.saguenaylacsaintjean.gouv.qc.ca/

Saguenay–Lac-Saint-Jean është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 95893 km² dhe popullsi 272911 banorë[1]. U themeluar në 29 mars 1966.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek