Jump to content

Saint-Lys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Lis
Komunë
Lart në sensin orar: Kisha, tregu, salla e qytetit, libraria e multimedias dhe mulliri
Lart në sensin orar: Kisha, tregu, salla e qytetit, libraria e multimedias dhe mulliri
Stema Shën Lis
VendiFranca
Sipërfaqja
1
21.300 km2 (8.224 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.555
 • Dendësia450/km2 (1,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Lys ( shqiptimi frëngjisht: [sɛ̃ lis] ; Sent Lisgaskon ocitane ; Shqip: Shën Lisi) është një komunëdepartamentin Garonë të EpërmeFrancën jugperëndimore.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793916—    
1800998+9.0%
18061.047+4.9%
18211.209+15.5%
18311.223+1.2%
18361.223+0.0%
18411.293+5.7%
18461.416+9.5%
18511.445+2.0%
18561.471+1.8%
18611.533+4.2%
18661.569+2.3%
18721.451−7.5%
18761.443−0.6%
18811.491+3.3%
18861.483−0.5%
18911.343−9.4%
18961.245−7.3%
19011.283+3.1%
19061.188−7.4%
19111.116−6.1%
1921998−10.6%
19261.053+5.5%
19311.024−2.8%
19361.040+1.6%
19461.007−3.2%
19541.238+22.9%
19621.426+15.2%
19681.794+25.8%
19752.820+57.2%
19823.503+24.2%
19904.565+30.3%
19995.455+19.5%
20078.118+48.8%
20128.755+7.8%
20179.470+8.2%
20189.488+0.2%