Salah el-Budair

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salah Ibn Muhammed Al Budair

Salah Bin Muhammed Al Budair lindi më 1970 në regjionin Al-Hasa, Arabinë Saudite. Ai ishte ImamXhaminë e Shenjtë dhe është imam në xhaminë e madhe në Medine (el-Mesxhid en-Nebevi). Ai u bë imam kur ishte në moshën 15 vjeçar. Ai është poashtu kurra me një këndim magjepsës të Kuranit.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salah al Budair është nga fisi Banu Tamin. Ai e ka një vëlla me emrin Nabeel. Zërat e vëllezërve kur lexojnë Kur'an janë të ndryshme, por stili i leximit i tyre janë të ngjajshme.