Salt, Girona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salt
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Salt is located in Spanjë
Salt
Salt

Koordinatat: 41°58′34″V 2°47′17″L / 41.97611°V 2.78806°L / 41.97611; 2.78806

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Gironès
Kryetari i Bashkisë Jaume Torramadé (CiU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.59 km2
Lartësia 83 m (m.n.d.)
Popullsia 30389 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Saltenc, saltenca
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 41° 58′ 34″ Veri

2° 47′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare www.viladesalt.cat


Salt është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Gironès, të provincës Girona, në Katalonia. Salt ka 30389 banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6.59 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]