Sam Semir Osmanagich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sam Semir Osmanagich a lindur në Bosnjë dhe jeton në Houston, Texas. Është autor, studiues, specialist arkeolog. Ai ka zbuluar një kompleks të lashtë piramidal në Visoko, Bosnjë Wikipedia:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/PIRAMIDA ILIRE E BOSNJES e cila përbëhet nga pesë struktura kolosale guri në formën e piramidave. Dr. Sam ka krijuar një "Park arkeologjik: Fondacioni Piramida e Diellit në Bosnjë" jo-fitimprurëse dhe jo qeveritar. Ky fondacion ndjekë gërmimet, punën gjeo-arkeologjike dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ph.D: Civilizimi Maja; Master i Shkencave në Ekonomi Ndërkombëtare; RS. në Shkenca Politike (4 vjet); RS. në Ekonomi (4 vjet), Trajnim në Sociologji (2 vjet), të gjitha të marra nga Universiteti i Sarajevës. Dr. Osmanagich ka qënë autor dhe ka transmetuar dokumentarin me 12 episode "Në kërkim të Civilizimeve të humbura" për Televizionin Kombëtar boshnjak FTVBiH (2007) i cili ishte i bazuar në librin e tij "Qytetërimet para historisë zyrtare "(2005) dhe i filmuar në Peru, ishullin e Pashkëve, Kosta Rika, Meksikë, Britani të Madhe, Francë, Gjermani, Maltë, Egjipt, Jordani dhe Liban.Ai ka mbajtur referime intensivisht rreth botës si në Egjipt, Jordani, Malajzi, Kanada, SHBA, Kinë, Britania e Madhe, Zvicra, Austria, Norvegjia, Suedia, Kroacia, Mali i Zi, Serbia, Danimarka, Gjermania dhe vende të tjera.

  1. -Zbuluesi i Piramidave të Bosnjës
  2. -Anëtar i jashtëm i Akademisë ruse të Shkencave të Natyrës
  3. -Drejtori qendrës Arkeologjike dhe Antropologjike të Universitetit

Amerikan në Bosnje-Hercegovinë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]