Sam Shepard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sam Shepard
Sam Shepard Stealth.jpg
Shepard në filmin Stealth më (2005).
Informacione personale
Ditëlindja 5 nëntor 1943
Vendlindja Fort Sheridan, Illinois, Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja 27 korrik 2017
Bashkëshort(ja) O-Lan Jones (1969-1984 div.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.sam-shepard.com

Samuel Shepard Rogers III[1] (5 nëntor 1943), dramaturg, aktor dhe regjisor amerikan. I njohur është edhe për disa tregime të shkurtëra, ese, memoare dhe si fitues i Çmimit Pulitzer për dramë e cila u dha me 1979 në titullin Buried Child . Publiku i gjerë është i njohur mirë për interpretimin e pilot Chuck Yeagerit në filmin 'The Right Stuff (1983).

Bibliografia[redakto | përpunoni burim]

Collection[redakto | përpunoni burim]

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Aktor[redakto | përpunoni burim]

Skenarist[redakto | përpunoni burim]

Rexhisor[redakto | përpunoni burim]

Reference[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Shewey, Don (1997). Sam Shepard. Perseus Books Group.  9780306807701. Marrë më December 14, 2015. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]