Sam Shepard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sam Shepard
Sam Shepard Stealth.jpg
Shepard në filmin Stealth më (2005).
Informacione personale
Vendlindja Fort Sheridan, Illinois, Flag of the United States.svg SHBA
Bashkëshort(ja) O-Lan Jones (1969-1984 div.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.sam-shepard.com

Samuel Shepard Rogers III[1] (5 nëntor 1943), dramaturg, aktor dhe regjisor amerikan. I njohur është edhe për disa tregime të shkurtëra, ese, memoare dhe si fitues i Çmimit Pulitzer për dramë e cila u dha me 1979 në titullin Buried Child . Publiku i gjerë është i njohur mirë për interpretimin e pilot Chuck Yeagerit në filmin 'The Right Stuff (1983).

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Collection[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rexhisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reference[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shewey, Don (1997). Sam Shepard. Perseus Books Group. ISBN 9780306807701. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 prill 2017. Marrë më dhjetor 14, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]