Samobor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Samobor
—  Qytet  —
Samobor is located in Kroacia
Samobor
Samobor
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zagreb
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.8°0′0″V 15.72°0′0″L / 45.80000°V 15.72000°L / 45.80000; 15.72000 (Samobor)Koordinatat: 45.8°0′0″V 15.72°0′0″L / 45.80000°V 15.72000°L / 45.80000; 15.72000 (Samobor)
Popullsia 15.934 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Samobor (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZagrebKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 15934 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 15867 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 15147 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.42%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Samobor – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zagreb