Sandvika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sandvika
Qytet
noform
Shtëpia e kulturës në Sandvika në anën e majtë
Vendndodhja
Sandvika is located in Norvegjia
Sandvika
Sandvika

Koordinatat: 59°53′24″V 10°31′35″L / 59.89000°V 10.52639°L / 59.89000; 10.52639

Administrimi
Shteti Flamuri Norvegjia
Qarku Akerhus
Komuna Bærum
Distrikti Viken
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Koordinatat 59° 53′ 24″ Veri

10° 31′ 35″ Lindje

Sandvika është qendër administrative e komunës BærumNorvegji. U shpall qytet në këshillin komunal të Bærum më 4 qershor 2003.[1]

Sandvika ndodhet 15 km në perëndim të Oslos. Është qendra e transportit të Bærum Perëndimor, dhe ka autobusa dhe stacion hekurudhor. Sandvika ka një qendër tregtare që është më e madhja në Skandinavi, Sandvika Storsenter, me 190 dyqane dhe me një sipërfaqe prej 60,000 metra katrorë. Sandvika dikur ka qenë shtëpia e shkollës së biznesit Shkolla e Biznesit Norvegjez BI, e cila u zhvendos në një lagje të Oslos, në Nydalen në gusht 2005.[2] Ndërtesa, pas disa renovimeve, u kthye në shtëpinë e Shkollës së Mesme Sandvika.

Një ishull i vogël në Sandviksbukta, jashtë Sandvikës, quhet Danmark. Danezët që jetojnë këtu bashkohen çdo vit më 5 qershor e cila është dita kombëtare e Danimarkës.[3]

Claude Monet vizitoi në fillim të vitit 1895. Gjatë qëndrimit të tij, ai vizatoi pamje të qytetit dhe dhe peizazhe. Ndoshta vizatimi i tij më e njohur është 'Fshatin Sandviken në Borë' i cili përmban urën Løkke në plan të parë me Kolsås në sfond. Ura ende qëndron në Sandvika.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.baerum.kommune.no/sandvika Arkivuar 11 shtator 2018 tek Wayback Machine (Norvegjisht)
  2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-03-17. Marrë më 2012-03-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link) (in Norwegian)
  3. ^ Danish Society in Oslo Arkivuar 10 qershor 2002 tek Wayback Machine Report from the 2002 ceremony
  4. ^ Go Norway Tourism Site Bærum page