Sani Beqiroviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
SaniBecirovic.jpg

Sania Becirovic lindi më 19 maj 1981Maribor, profesional basketbollist slloven me prejardhje shiptare. Aktualisht është anëtar i KB Union Olipia .

Karriera basketbollistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij në mjedisin e të rinjve në ekipin Bistrica, debutoi për herë të parë në sezonin 1995-1996. Në sezonin 1996-97. u bë anëtar i Maribor Ovnija, dhe sezonin e ardhshëm ai u bë anëtar i ligës e parë sllovene Lasko Pivovarna. Në sezonin 2003-04. ishte anëtar i Novo Mesto Krka.

Gjatë sezonit 2001-02. ka luajtur në ligën e parë italiane në Virtus Bolonja, me të cilin në vitin 2002 fitoi Kupën italiane. Në sezonin 2004/05. dhe 2005-06. ishte anëtar Klubit Varese Castidhe Bolonjës Climamio. Me Bolonjën në vitin 2005 fitoi Kupën italiane. Becirovic pastaj shkon Panathinaikos, me të cilin fitoi dy kampionate greke (2007 dhe 2008), dy kupa (2007 dhe2008) dhe Euroleague 2006-07. 2008-09 ishte anëtar i klubit italian Lottomatica të Romës. Me Romën kishte statistikat më të mira në Euroleague. Pas Lottomatica nënshkroi kontratë një-vjeçare me ish-klubin Olimpia Union.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sani Beqiroviq u kthy në Olimpi". Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2010. Marrë më 8 shtator 2010. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]