Sanksionet ekonomike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skena e limanit Storck.

Sanksionet ekonomike janë ndëshkime tregtare dhe financiare të aplikuara nga shtetet ose institucionet kundër shteteve, grupeve ose individëve.[1][2] Sanksionet ekonomike janë një formë shtrëngimi që përpiqet të detyrojë një aktor të ndryshojë sjelljen e tij përmes përçarjes në shkëmbimin ekonomik. Sanksionet mund të synojnë të detyrojnë (një përpjekje për të ndryshuar sjelljen e një aktori) ose parandaluese (një përpjekje për të ndaluar një aktor nga veprime të caktuara).[3][4]

Sanksionet mund të synojnë një vend të tërë ose mund të synohen më ngushtë ndaj individëve ose grupeve; kjo formë e fundit e sanksioneve nganjëherë quhen "sanksione të zgjuara". Format kryesore të sanksioneve ekonomike përfshijnë barrierat tregtare, ngrirjen e aseteve, ndalimet e udhëtimit, embargo armësh dhe kufizime në transaksionet financiare.

Efikasiteti i sanksioneve në arritjen e qëllimeve të synuara është objekt debati.[5][6][7][8][9] Ndikimi humanitar i sanksioneve në mbarë vendin ka qenë objekt polemikash.[10] Si pasojë, që nga mesi i viteve 1990, sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KSOKB) kanë tentuar të synojnë individë dhe subjekte, në kontrast me sanksionet mbarëkombëtare të dekadave të mëparshme.[11]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Drezner, Daniel W. (2021). "The United States of Sanctions". Foreign Affairs (në anglishte amerikane). ISSN 0015-7120.
 2. ^ Biersteker, Thomas J.; Tourinho, Marcos; Eckert, Sue E. (2016), Tourinho, Marcos; Eckert, Sue E.; Biersteker, Thomas J. (red.), "The effectiveness of United Nations targeted sanctions", Targeted Sanctions: The Impacts and Effectiveness of United Nations Action, Cambridge University Press, fq. 220–247, ISBN 978-1-107-13421-8 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Drezner, Daniel W. (2003). "The Hidden Hand of Economic Coercion". International Organization. 57 (3): 643–659. doi:10.1017/S0020818303573052. ISSN 0020-8183. JSTOR 3594840. S2CID 154827129. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Pape, Robert A. (1997). "Why Economic Sanctions Do Not Work". International Security. 22 (2): 90–136. doi:10.2307/2539368. ISSN 0162-2889. JSTOR 2539368. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Drezner, Daniel W. (2021). "The United States of Sanctions". Foreign Affairs (në anglishte amerikane). ISSN 0015-7120.
 6. ^ Biersteker, Thomas J.; Tourinho, Marcos; Eckert, Sue E. (2016), Tourinho, Marcos; Eckert, Sue E.; Biersteker, Thomas J. (red.), "The effectiveness of United Nations targeted sanctions", Targeted Sanctions: The Impacts and Effectiveness of United Nations Action, Cambridge University Press, fq. 220–247, ISBN 978-1-107-13421-8 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Drezner, Daniel W. (2003). "The Hidden Hand of Economic Coercion". International Organization. 57 (3): 643–659. doi:10.1017/S0020818303573052. ISSN 0020-8183. JSTOR 3594840. S2CID 154827129. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Pape, Robert A. (1997). "Why Economic Sanctions Do Not Work". International Security. 22 (2): 90–136. doi:10.2307/2539368. ISSN 0162-2889. JSTOR 2539368. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Drezner, Daniel W. (2011). "Sanctions Sometimes Smart: Targeted Sanctions in Theory and Practice". International Studies Review. 13 (1): 96–108. doi:10.1111/j.1468-2486.2010.01001.x. ISSN 1521-9488. JSTOR 23016144. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Drezner, Daniel W. (2022). "How not to sanction" (PDF). International Affairs (në anglisht). 98 (5): 1533–1552. doi:10.1093/ia/iiac065. ISSN 0020-5850. Arkivuar nga origjinali më 2022-12-09.
 11. ^ Giumelli, Francesco (nëntor 2015). "Understanding United Nations targeted sanctions: an empirical analysis". International Affairs. Oxford University Press. 91 (6): 1351–1368. doi:10.1111/1468-2346.12448. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)