Saoirse Ronan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saoirse Ronan
U lind në12 prill 1994 (23 vjeçare)
TitulliSaoirse gjatë premierës së filmit Brooklyn në festivalin e filmit në Toronto më 2015

Saoirse Una Ronan (lindi më 12 prill 1994)[1][2] është aktore irlandeze dhe amerikane.[3] Ajo është nominuar si aktorja më e mirë në filmin [Brooklyn (film)|Brooklyn]] (2015). Ronan është e vetmja fëmijë e prindërve irlandezë, Monikës dhe Paul Ronan, të cilët të dytit vijnë nga Dublini.[4] Babai i saj është gjithashtu aktorë dhe nëna e saj ka aktruar si fëmijë.[5]

Ronan mban nënshtetësi amerikane dhe irlandeze.[6] Që nga janari 2016, ajo banon në Manhattan, New York City.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

__L_CURLY__| class="wikitable sortable" |- ! Year ! Title ! Roli |- |2007 |I Could Never Be Your Woman |Izzie Mensforth |- |2007 |The Christmas Miracle of Jonathan Toomey |Celia Hardwick |- |2007 |Atonement |Briony Tallis |- |2007 |Death Defying Acts |Benji McGarvie |- |2008 |City of Ember |Lina Mayfleet |- |2009 |The Lovely Bones |Susie Salmon |- |2010 |Arrietty |Arrietty (dublim) |- |2010 |The Way Back |Irena Zielińska |- |2011 |Hanna |Hanna Heller |- |2011 |Violet & Daisy |Daisy |- |2012 |Byzantium |Eleanor Webb |- |2013 |The Host |Melanie Stryder / Wanderer "Wanda" |- |2013 |How I Live Now |Daisy |- |2013 |Justin and the Knights of Valour |Talia |- |2014 |The Grand Budapest Hotel |Agatha |- |2014 |Muppets Most Wanted |Ballet Dancer |- |2014 |Lost River |Rat |- |2015 |Stokholm, Pennsylvania |Leia Dargon |- |2015 |Brooklyn |Éilis Lacey |- |2017 |Loving Vincent |Marguerite Gachet |- |2017 |The Seagull |Nina Zarechnaya |- |2017 |Lady Bird | |- |2017 | On Chesil Beach |Florence Ponting |- |2018 | Sweetness in the Belly |Lilly |- |2018 | Mary Queen of Scots |Mary Stuart |- |__R_CURLY__

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

__L_CURLY__| class="wikitable" |- ! Viti ! Titulli ! Roli ! Shënimet |- |2003/04 |The Clinic |Rhiannon Geraghty |4 epizoda |- |2005 |Proof |Orla Boland |4 epizoda |- |2014 |Robot Chicken |Dublime të ndryshme |2 epizoda |__R_CURLY__

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Symkus, Ed (7 prill 2011). "Saoirse Ronan gets physical as action heroine 'Hanna'". GateHouse News Service. The MetroWest Daily News. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 12 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Debruge, Peter (4 tetor 2007). "Saoirse Ronan Atonement actress creating Lovely buzz". Variety. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 13 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Duluth News Tribune
  4. ^ Perry, Samantha (27 janar 2008). "Oscar-nominated actress has family ties to Mercer County". Bluefield Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 7 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ O'Toole, Jason (22 janar 2008). "Worth Her Weight in Gold". Hot Press. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Garratt, Sheryl (24 tetor 2015). "Saoirse Ronan on how Brooklyn is her own Irish-American journey". The Daily Telegraph. Marrë më 20 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)