Sasha Rasiç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saša Rasič

Sasha Rashic.jpg

Emri: Saša
Mbiemri: Rasič
Lindi më: 8 korrik 1973
Vendlindja: Dobratin Lipjan
Profesioni: Jurist

Saša Rasič, (lexo: Sacha Rasiç), lindi më 8 korrik të vitit 1973 në Dobratin, të komunës së Lipjanit, është politikan serb i Kosovës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën fillore dhe të mesme e ka kryer në Lipjan. Diplomën e juristit e ka marrë në Fakultetin Juridik në Kragujevc. Ka punuar si : jurist në NSH, “farmed“ në Prishtinë.

Si përkthyes në KFOR - in Britanez në Lipjan, si Asistent dhe Koordinator në Policinë e UNMIK-ut, në Lipjan dhe Shtabin Kryesor në Prishtinë.

Deri në emërimin në këtë funksion ka qënë Zevendes Ministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Është pjesëmarrës i takimeve dhe seminareve të shumta në : Organizatën e KB-se, OSBE-se, Qeverise së Kosovës, DCAF–it, ICITAP-it, Departamentit të Drejtësisë së ShBA–ve.

Është anëtar i Udhëheqësisë më të ngushte të Partisë së Pavarur Liberale.

Burimet e informatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]