Saskatoon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saskatoon (kthjellim).


Saskatoon
—  qytet  —
Pamje nga Saskatoon

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Saskatchewan – stema Saskatchewan
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Don Atchison
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°7′V 106°39′P / 52.117°V 106.650°P / 52.117; -106.650 (Saskatoon)Koordinatat: 52°7′V 106°39′P / 52.117°V 106.650°P / 52.117; -106.650 (Saskatoon)
Lartësia 481,5 m (Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur ",")
Sipërfaqja 144 km2
Popullsia 202.340 banorë 30-06-2007
Dendësia 1.405,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi saskatoonians
Zona Kohore UTC-6
Prefiksi 306
Vendndodhja
Saskatoon is located in Kanadaja
Saskatoon
Saskatoon
www.saskatoon.ca/

Saskatoon është një qytetprovincën Saskatchewan, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 144 km² dhe popullsi 202340 banorë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Saskatchewan