Savaş Buldan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Savaş Buldan (1961 – 3 qershor 1994) ishte një turk me prejardhje kurde i përfshirë në skandalin Susurluk. Ai është burri i politikanes Pervin Buldan. Në qershor të vitit 1994, ai u kidnapua dhe u vra nga personat e panjohur.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Savaş Buldan lindi në Yüksekova te Şükrü Buldan (babai). Vëllai i tij, Nejdet Buldan, është një nga ish-kryetarët e komunave të Yüksekova për Partinë e Demokracisë (ky parti nuk ekziston).[1][2]

Që nga viti 1979, ai kreu aktivitete në Yüksekova në përputhje me PKK. Prokuroria Publike nisi një gjyq kundër tij në lidhje me incidentet që ndodhën në Yüksekova, Hakkari, në mars 1979.

Në vitin 1980, Savaş Buldan strehoi disa anëtarë të PKK-së në shtëpinë e tij pas përleshjeve që ndodhën midis organizatës së PKK dhe Liberatorëve Kombëtar të Kurdistanit (KUK) në Kızıltepe dhe Dijarbakir. Në të njëjtin vit, ai bashkë me disa simpatizantë të tjerë kryenin aktivitete propagandistike në fshatrat fqinje për çështjen e "fiseve". Në vitin 1986 ai u martua me kushëriren e tij Pervin Buldan.

Ai ishte në mesin e personave, të cilët siguruan avokatë për personat, të cilët u arrestuan në lidhje me incidentet e [[Nevruzi|Nevrozit] në mars 1992.

Në qershor të vitit 1992, kur ai jetonte në Stamboll, ai u përfshi në mbështetjen e PKK dhe autoritetet turke e kërcënuan atë dhe e etiketuan atë si tregtarë të drogës për të krijuar stigmë në lidhje me të, siç vepruan me shumë aktivistë kurd Pervin Buldan.

Savaş Buldan u arrestua më 28 korrik 1992 në lidhje me disa armë të sekuestruara në lagjen Haznedar të Stambollit, dhe ai u arrestua nga SSC për të cilën iu referua.

Së bashku me Adnan Yıldırım dhe Hacı Karay, ai u rrëmbye nga forcat turke të sigurisë nga Hoteli Çınar në Yeşilyurt, Stamboll, më 3 qershor 1994.[3] Personat e rrëmbyer u gjetën të vdekur më 4 qershor 1994 në rrugën e fshatit Yukarıkaraş të rrethit YığılcaBolu.[3]

Pas vrasjes së Savaş Buldan, vëllai i tij, Nejdet Buldan, u largua nga Turqia[1] dhe u vendos në Gjermani..[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Aliza Marcus (1 prill 2009). Blood and Belief: The PKK and the Kurdish Fight for Independence. NYU Press. fq. 234. ISBN 978-0-8147-9587-3. Marrë më 9 prill 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nejdet Buldan 19 yıl sonra Yüksekova'ya döndü". Radikal (në turqisht). 15 shtator 2014. Marrë më 9 prill 2016.
  3. ^ a b c "judgment in the case of Buldan v. Turkey". European Court of Human Rights. 20 prill 2004. Marrë më 9 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)