Savoonga, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Savoonga, Alaska
Anglisht : Savoonga
qytet
Vendndodhja
Savoonga, Alaska is located in SHBA Alaska
Savoonga, Alaska
Savoonga, Alaska

Koordinatat: 63°41′48″V 170°27′39″P / 63.69667°V 170.46083°P / 63.69667; -170.46083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Nome
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.8 km2
 •  tokësore 15.8 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 671 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 6, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99769
Prefiksi 907
Koordinatat 63° 41′ 48″ Veri

170° 27′ 39″ Perëndim

Savoonga, Alaska (Savoonga) është një qytet në qarkun Nomeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Savoonga, Alaska jetojnë 671 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 15.8 km2 (6.1 sq mi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 71. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Savoonga, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale