Saxman, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saxman, Alaska
Anglisht : Saxman, Alaska
qytet
noform
Saxman Totem Park
Vendndodhja
Saxman, Alaska is located in SHBA Alaska
Saxman, Alaska
Saxman, Alaska

Koordinatat: 55°19′14″V 131°35′54″P / 55.32056°V 131.59833°P / 55.32056; -131.59833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Ketchikan Gateway
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.5 km2
 •  tokësore 2.5 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 411 banorë (2010)
Dendësia 162.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi January 22, 1930[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99901
Prefiksi 907
Koordinatat 55° 19′ 14″ Veri

131° 35′ 54″ Perëndim

Saxman, Alaska (Saxman, Alaska) është një qytet në qarkun Ketchikan Gatewayshtetit federal Alaska, SHBA. Në Saxman, Alaska jetojnë 411 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 162.5 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 2.5 km2 dhe lartësi mbidetare prej 16 m (52 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 71. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Saxman, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale