Sedefqar Mehmet Aga Biçakçiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mehmed Aga
Kryearkitekt
16061617
Paraardhësi: Dalgëç Ahmet Aga
Pasardhësi: Hasan Aga
Të dhënat personale
Lindi më: 1540
Lindi në: Elbasan
Vdiq më: 1617
Vdiq në: Stamboll
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Arkitekt
Feja: Mysliman


Xhamia Blu në Stamboll, konsideruar si kryevepra arkitekturore e Sedefqar Mehmet Agës

Sedefqar Mehmet Aga Biçakçiu (1540 - 1617), kryearkitekt i xhamisë Blu, në Stamboll. Shqiptar me origjinë nga Elbasani. Arkitekt i Xhamisë së Agait, në Elbasan.[1][2] Sedefkar Mehmed Aga poashtu ishte edhe nxenes i Koxha Sinanit dhe poashtu planet e tij i perdori edhe në Xhaminë Blu.

Lidhje[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=18963
  2. ^ L'Art albanais à travers les siècles: exposition , Petit Palais, décembre 1974-février 1975