Sejid Kutub

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sejid Kutub
Sayyid Qutb.jpg
Sejid Kutub në gjykim në vitin 1966 në regjimin e Gamal Abdel Nasser [1]
Lindi më 9 Tetor 1906(1906-10-09)
Vendlindja Mūshā, Asyut Governorate, Khedivate of Egypt
Vdiq më 29 Gusht 1966 (59 vjeç)
Vendvdekja Kajro, Egjipt
Emër tjetër arabisht: سيد قطب,
Kombësia Egjiptian
Vepra të njohura Milestones, In the Shade of the Quran

Sejid Kutubi (arabisht: سيد قطب Sejjid Quṭb; gjithashtu: Syed, Seyyid, Sayid, Sayed; Koteb, Qutub, Kotb, Kutb; 9 tetor 1906 – 29 gusht 1966) ka qenë një shkrimtar egjiptian, edukator, teoricien islamik, poet, si dhe anëtar udhëheqës Vëllazërisë Myslimane Egjiptianase në vitet 1950 dhe 1960. Në vitin 1966, ai u dënua për komplot për vrasjen e presidentit egjiptian Gamal Abdel Nasser dhe u ekzekutua me varje.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Edhe pse fotoja është nga burime të tjera, ajo është identifikuar në Dokumentarin e BBC The Power of Nightmares si fotoja e vetme që dihet e Kutub-it në gjykimin e tij e cila vazhdoj menjëherë në ekzekutim.