Selfish Reasons to Have More Kids

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Selfish Reasons to Have More Kids (Arsye egoiste për të pasur më shumë fëmijë) është një libër i vitit 2011 nga Bryan Caplan - profesor ekonomie tek George Mason University -[1][2] ku argumentohet se shpesh njerëzit bëjnë shumë përpjekje në rritjen e fëmijëve, dhe si pasojë, ata tremben nga ideja e të pasurit fëmijë. Libri i Caplan-it i këshillon prindërit të qetësohen për sa i përket rritjes së fëmijëve. Ai gjithashtu argumenton se ndërsa kostot e perceptuara të rritjes së fëmijëve (në terma të shpenzimeve dhe mundimit) bien, ka më shumë kuptim të bësh më shumë fëmijë bazuar në teorinë themelore të kërkesë-ofertës.

Recensione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jonathan Last, autor i What to Expect When No One's Expecting e recensoi librin e Caplan-it për gazetën e mirënjohur Wall Street Journal.[4] Libri u recensua edhe nga The Guardian,[5] RealClearMarkets,[6] dhe nga Washington Times.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Selfish Reasons to Have More Kids (book website)". Marrë më 2013-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Selfish Reasons to Have More Kids: Why Being a Great Parent is Less Work and More Fun Than You Think [Kindle Edition]". Amazon.com. Marrë më 2013-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Selfish Reasons to Have More Kids (excerpt)". Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2013. Marrë më 2013-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Last, Jonathan (2011-04-16). "Go Ahead, Have Another". Wall Street Journal. Marrë më 2013-09-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ McVeigh, Tracy (2011-05-15). "Parenting guru Bryan Caplan prescribes less fuss – and more fun". The Guardian. Marrë më 2013-09-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Tamny, John (2011-08-04). "Book Review: Bryan Caplan's Selfish Reasons To Have More Kids". RealClearMarkets. Marrë më 2013-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  7. ^ Russell, Nicole (2011-05-04). "Go and Multiply, Without Guilt". Washington Times. Marrë më 2013-09-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)