Seljalandsfoss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Seljalandsfoss është një nga ujëvarat më të njohura në Islandë.[1] Seljalandsfoss ndodhet mes Selfoss dhe Skógafoss, ku kalon Rruga 1 (Rruga Unazë) që shkon për në Þórsmörk.

Kjo ujëvarë e lumit Seljalandsá bie nga një lartësi prej 60 metres (200 ft) mbi shkëmbinjtë e ish bregdetit. Është e mundshme të ecni mbrapa ujëvarës.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Iceland's Most Famous Waterfall Is Big Enough To Stand Inside, Which Is Pretty Incredible". The Huffington Post. 4 qershor 2014. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashmte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]