Seljalandsfoss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Seljalandsfoss është një nga ujëvarat më të njohura në Islandë.[1] Seljalandsfoss ndodhet mes Selfoss dhe Skógafoss, ku kalon Rruga 1 (Rruga Unazë) që shkon për në Þórsmörk.

Kjo ujëvarë e lumit Seljalandsá bie nga një lartësi prej 60 metra (200 ft) mbi shkëmbinjtë e ish bregdetit. Është e mundshme të ecni mbrapa ujëvarës.

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashmte[redakto | përpunoni burim]