Selma Freud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Selma Freud
Lindi më (1877-08-21)21 Gusht, 1877
Vendlindja Vjena
Vdiq më pas vitit 1933
Vendvdekja Izrael
Nënshtetësia Austria
Arsimimi Universiteti i Vjenës
Profesioni fizikane

Selma Freud (e lindur më 21 gusht, 1877 në Vjenë - mendohet pas vitit 1933, në Izrael) ishte një fizikane nga Austria.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selma Freud lindi në vitin 1877, në Vjena. Protestante e pagëzuar, Selma Freud ishte e bija e prodhuesit vjenez Simon Siegmund Freud në Amerlingstr. Pas një vizite në një shkollë vjeneze dhe më pas në Liceun e Shoqatës së Grave të Vienës, ajo kaloi provimet e saj të maternitetit në Pragë, e cila ende nuk ishte e mundur për gratë në Austri në këtë kohë. Në vitin 1901, në Universitetin e Vjenës, Selma filloi studimet e saj në fizikë dhe matematikë, pasi gratë pranoheshin atje që nga viti 1897.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Daniela Angetter, Michael Martischnig: Biografien österreichischer [Physiker]innen. Eine Auswahl. Hrsg. Österreichisches Staatsarchiv, Wien 2005, S. 36 f. digital Stampa:De