Jump to content

Selma Lagerlöf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf
U lind më20 nëntor 1858
Östra Ämtervik, Suedi
Vdiq më16 mars 1940
Östra Ämtervik Suedi
KombësiaSuedeze

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (Östra Ämtervik, 20 nëntor 1858 - Mårbacka, 16 mars 1940)ishte një shkrimtare suedeze, si dhe mësuese. Ajo publikoi romanin e saj te pare Gösta Berling's Saga në moshën 33 vjeçare.

Është fituese e Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1909, njëherit femra e parë që fiton këtë çmim për punën e vet letrare. Në vitin 1914 bëhet anëtarja e parë e akademisë Suedeze, trupë e cila e ndanë shpërblimin e përmendur.

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf lindi më 20 nëntor 1858 në Mårbacka,Värmland, Mbretëritë e Suedisë dhe Norvegjisë. Lagerlöf ishte e bija e Erik Gustaf Lagerlöf, një toger në Regjimentin Mbretëror Värmland, dhe Louise Lagerlöf (e mbiquajtur Wallroth. Lagerlöf ishte fëmija i pestë i çiftit nga gjashtë. Ajo lindi me një dëmtim të kofshës, i cili u shkaktua nga shkëputja në nyjen e ijeve. Në moshën tre vjeç e gjysmë, një sëmundje e la të çalë në të dyja këmbët, megjithëse më vonë u shërua.

Ajo ishte një fëmijë i qetë, serioz, me një dashuri të thellë për të lexuarit. Ajo shkroi poezi, por nuk botoi asgjë deri më vonë në jetë. Gjyshja e ndihmoi në rritjen e saj, duke treguar shpesh histori përrallash dhe fantazish. Duke u rritur, ajo ishte e thjeshtë dhe paksa e çalë, dhe një tregim thoshte se bredhjet e Margarethe dhe Elisabet në Sagën e Gösta Berling mund të ishin fantazitë kompensuese të autorit. Ajo u shkollua në shtëpi pasi sistemi i arsimit të detyrueshëm Volksschule ende nuk ishte zhvilluar plotësisht. Ajo studioi anglisht dhe frëngjisht. Pasi lexoi Osceola nga Thomas Mayne Reid në moshën shtatë vjeçare, ajo vendosi se do të bëhej shkrimtare kur të rritej.

Në vitin 1868, në moshën 10-vjeçare, Selma filloi të lexonte Biblën. Në këtë kohë, babai i saj ishte shumë i sëmurë dhe ajo shpresonte që Zoti ta shëronte nëse lexonte Biblën nga fillimi në tjetrin. Babai i saj jetoi edhe 17 vjet të tjera. Në këtë mënyrë, Lagerlöf u mësua me gjuhën e Shkrimit.

Shitja e Mårbacka në 1884 pati një ndikim serioz në zhvillimin e saj. Babai i Selmës thuhet se ka qenë i alkoolizuar, diçka që ajo e diskutonte rrallë. Babai i saj nuk donte që Selma të vazhdonte shkollimin e saj apo të mbetej e përfshirë në lëvizjen e grave.Më vonë në jetë, ajo do të blinte përsëri pronën e babait të saj me paratë që mori për çmimin Nobel.Lagerlöf jetoi atje për pjesën tjetër të jetës së saj.Ajo gjithashtu përfundoi studimet në Seminarin Mbretëror për t'u bërë mësuese në të njëjtin vit kur i vdiq i ati.

Në jetën e saj të hershme ajo supozohet se ishte në marrëdhënie shumë të mira me Lovisa Larsson.

Karriera e mësimdhënies

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagerlöf studioi në Högre lärarinneseminariet në Stokholm nga 1882 deri në 1885. Ajo punoi si mësuese e shkollës së vendit në një shkollë të mesme për vajza në Landskrona nga 1885 deri në 189 duke permiresuar vetite e saj rrëfimtare. Ajo kishte një talent për të kapur vëmëndjen e fëmijëve duke i thënë histori për shtetet e ndryshme që ishin duke studiuar ose duke i thënë histori teJjezusit dhe e dishepujve të tij. Në këtë periudhë ajo jetonte me hallën e saj Lovisa Lagerlöf.

Nëpërmjet studimeve të saj në Akademinë Mbretërore të Trajnimit Superior të Grave në Stokholm, Lagerlöf reagoi kundër realizmit të shkrimtarëve bashkëkohorë në gjuhën suedeze si August Strindberg. Ajo filloi romanin e saj të parë, Gösta Berling's Saga , ndërsa punonte si mësuese në Landskrona. Pushimi i saj i parë si shkrimtare erdhi kur dorëzoi kapitujt e parë në një konkurs letrar në revistën Idun dhe fitoi një kontratë botimi për të gjithë librin. Në fillim, shkrimi i saj mori vetëm vlerësime të buta nga kritikët. Pasi një kritik mashkull popullor, Georg Brandes, i dha komente pozitive për përkthimin danez, popullariteti i saj u rrit. Ajo mori mbështetje financiare nga Fredrika Limnell, e cila dëshironte t'i mundësonte asaj të përqendrohej në shkrimet e saj.

Një vizitë në vitin 1900 në Koloninë Amerikane në Jerusalem u bë frymëzim për librin e Lagerlöf me atë emër. Familja mbretërore dhe Akademia Suedeze i dhanë asaj mbështetje të konsiderueshme financiare për të vazhduar pasionin e saj. Jerusalemi u vlerësua gjithashtu nga kritikët, të cilët filluan ta krahasojnë atë me Homerin dhe Shekspirin, kështu që ajo u bë një figurë e njohur si në Suedi ashtu edhe jashtë saj.Në vitin 1895, ajo hoqi dorë nga mësimi për t'iu përkushtuar shkrimit të saj. Me ndihmën e të ardhurave nga Saga e Gösta Berling dhe një bursë dhe grant, ajo bëri dy udhëtime, të cilat ishin kryesisht të dobishme në sigurimin e materialit për romanin e saj të ardhshëm. Me Elkanin, ajo udhëtoi në Itali dhe udhëtoi gjithashtu në Palestinë dhe pjesë të tjera të Lindjes. Në Itali, një legjendë e figurës së fëmijës së Krishtit që ishte zëvendësuar me një version të rremë, frymëzoi romanin e Lagerlöfit Antikrists mirakler (Mrekullitë e Antikrishtit). I vendosur në Siçili, romani eksploron ndërveprimin midis sistemeve morale të krishtera dhe socialiste. Megjithatë, shumica e tregimeve të Lagerlöf-it u vendosën në Värmland.

Në vitin 1902, Lagerlöf iu kërkua nga Shoqata Kombëtare e Mësuesve të shkruante një libër gjeografie për fëmijë. Ajo shkroi Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Aventurat e mrekullueshme të Nilsit), një roman për një djalë nga pjesa më jugore e Suedisë, i cili ishte tkurrur në madhësinë e një gishti të madh dhe që udhëtoi mbi shpinën e një pate në të gjithë vendin. . Lagerlöf përzier faktet historike dhe gjeografike për provincat e Suedisë me përrallën e aventurave të djalit derisa ai arriti të kthehej në shtëpi dhe u rikthye në madhësinë e tij normale.[7] Romani është një nga librat më të njohur të Lagerlöf-it dhe është përkthyer në më shumë se 30 gjuhë.

Ajo u transferua në 1897 në Falun dhe takoi Valborg Olander, i cili u bë asistenti dhe miku i saj letrar, por xhelozia e Elkanit për Olander ishte një ndërlikim në marrëdhënie. Olander, një mësuese, ishte gjithashtu aktive në lëvizjen në rritje të grave për të votuar në Suedi. Vetë Selma Lagerlöf ishte aktive si folëse për Shoqatën Kombëtare për të Drejtën e Votimit të Grave, e cila ishte e dobishme për organizatën për shkak të respektit të madh që rrethonte Lagerlöf, dhe foli në Kongresin Ndërkombëtar të Votimit në Stokholm në qershor 1911, ku dha hapjen fjalimin, si dhe në partinë e fitores së lëvizjes suedeze për të votuar pasi grave iu ishte dhënë e drejta e votës në maj 1919.

Selma Lagerlöf ishte një mike e shkrimtares gjermano-hebreje Nelly Sachs. Pak para vdekjes së saj në 1940, Lagerlöf ndërhyri në familjen mbretërore suedeze për të siguruar lirimin e nënës së moshuar të Sachs dhe Sachs nga Gjermania naziste, në fluturimin e fundit nga Gjermania në Suedi dhe azilin e tyre të përjetshëm në Stokholm.

 • Gösta Berling (Gösta Berlings saga), 1891
 • Osynliga länkar, 1894
 • Antikrists mirakler, 1897
 • En herrgårdssägen, 1899
 • Jerusalim (Jerusalem), 1901-02
 • Herr Arnes penningar, 1904
 • Legende o Kristu (Kristuslegender), 1904
 • Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, 1906-07
 • Liljecronas hem, 1911
 • Körkarlen, 1912
 • Kejsarn av Portugallien, 1914
 • Troll och människor, 1915.-21
 • Bannlyst, 1918
 • Mårbacka, 1922
 • Löwensköldska ringen, 1925
 • Charlotte Löwensköld, 1925
 • Anna Svärd, 1928
 • Ett barns memoarer, 1930
 • Dagbok för Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf, 1932
 • Höst, 1933
 • Från skilda tider, 1943

Në gjuhën shqipe

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]