Jump to content

Semtex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mostrat e semtex-it dhe eksplozivëve të tjerë plastikë.

Semtex është një eksploziv plastik për qëllime të përgjithshme që përmban RDX dhe PETN.[1] Përdoret në shpërthime komerciale, prishje dhe në disa aplikime ushtarake.

Semtex u zhvillua dhe u prodhua në Çekosllovaki, fillimisht me emrin B 1 dhe më pas nën përcaktimin "Semtex" që nga viti 1964, etiketuar si SEMTEX 1A, që nga viti 1967 si SEMTEX H dhe që nga viti 1987 si SEMTEX 10.

I zhvilluar fillimisht për përdorim dhe eksport ushtarak çekosllovak, Semtex përfundimisht u bë i njohur me grupet paraushtarake dhe rebelët ose terroristët, sepse para vitit 2000 ishte jashtëzakonisht e vështirë për t'u zbuluar,[2] si në rastin e Pan Am Flight 103.

  1. ^ Pike, John. "Explosives - Compounds". www.globalsecurity.org. Marrë më 7 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Schubert, Hiltmar. Detection of Explosives and Landmines: Methods and Field Experience. pp. 93–101 ISBN 1-4020-0692-6