Eksplozivi plastik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asgjësimi i municioneve me eksploziv plastik; vini re lakueshmërinë e ngarkesave shpërthyese plastike të bardha.

Eksplozivi plastik është një formë e ngurtë e butë dhe e derdhur me dorë e materialit shpërthyes. Brenda fushës së inxhinierisë së eksplozivëve, eksplozivët plastikë njihen gjithashtu si eksplozivë stuko[1] ose blastikë.

Eksplozivët plastikë janë veçanërisht të përshtatshëm për prishjen e eksplozivëve. Eksplozivët e zakonshëm plastikë përfshijnë Semtex dhe C-4. Eksplozivi i parë plastik i prodhuar ishte geligniti në 1875, i shpikur nga Alfred Nobel.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cooper, Paul W. (1996). "Chapter 4: Use forms of explosives". Explosives Engineering. Wiley-VCH. fq. 51–66. ISBN 0-471-18636-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)