Jump to content

C-4 (eksploziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blloqe të C-4 të prera në madhësi gjatë një seance stërvitore demo, duke treguar materialin shpërthyes plastik të bardhë.

C-4 ose Përbërja C-4 është një varietet i zakonshëm i familjes së eksplozivëve plastikë i njohur si Përbërja C, i cili përdor RDX si agjentin e tij shpërthyes. C-4 është i përbërë nga eksplozivë, lidhës plastik, plastifikues për ta bërë atë të lakueshëm dhe zakonisht një shënues ose kimikat me erë të keqe. C-4 ka një strukturë të ngjashme me argjilën e modelimit dhe mund të derdhet në çdo formë të dëshiruar. C-4 është relativisht i pandjeshëm dhe mund të shpërthehet vetëm nga vala goditëse nga një detonator ose kapak shpërthyes.

Një eksploziv i ngjashëm plastik britanik, i bazuar gjithashtu në RDX, por me një plastifikues të ndryshëm nga ai i përdorur në Përbërjen C-4, njihet si PE-4 (Plastic Explosive Nr. 4).

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

C-4 është një anëtar i familjes së eksplozivëve kimikë të përbërjes C. Variantet kanë përmasa dhe plastifikues të ndryshëm dhe përfshijnë përbërjet C-2, C-3 dhe C-4.[1] Materiali origjinal i bazuar në RDX u zhvillua nga britanikët gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u rizhvillua si Përbërja C kur u prezantua në ushtrinë amerikane. Ai u zëvendësua nga Përbërja C-2 rreth vitit 1943 dhe më vonë u rizhvillua rreth vitit 1944 si Përbërja C-3. Toksiciteti i C-3 u reduktua, përqendrimi i RDX u rrit, duke i dhënë asaj siguri të përmirësuar gjatë përdorimit dhe ruajtjes. Hulumtimi për një zëvendësim për C-3 filloi para vitit 1950, por materiali i ri, C-4, nuk filloi prodhimin pilot deri në vitin 1956.[2]  C-4 u dorëzua për patentë si "Lëndë djegëse e ngurtë dhe një proces për përgatitjen e tij " 31 mars 1958, nga Phillips Petroleum Company.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rudolf Meyer; Josef Köhler; Axel Homburg (shtator 2007). Explosives. Wiley-VCH. fq. 63. ISBN 978-3-527-31656-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Headquarters, U.S. Department of the Army (25 sht 1990), Military Explosives TM 9-1300-214 (PDF), fq. A-13 (323), arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 gusht 2022. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ D, G.E. "US Patent 3,018,203". Google Patents. Marrë më 15 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)