Senj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Senj
Zengg, Segna
—  Qytet  —
Senj is located in Kroacia
Senj
Senj
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Lika-Senj
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.99°0′0″V 14.91°0′0″L / 44.99000°V 14.91000°L / 44.99000; 14.91000 (Senj)Koordinatat: 44.99°0′0″V 14.91°0′0″L / 44.99000°V 14.91000°L / 44.99000; 14.91000 (Senj)
Popullsia 4.762 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Senj (në Kroatisht Zengg, Segna) është një qytet në zhupaninë Lika-SenjKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4762 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4822 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5491 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.24%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Senj – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Lika-Senj