Servet Pëllumbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Servet Pëllumbi.jpg

Servet Pëllumbi ka lindur më 14 dhjetor 1936Korçë. Ish kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Servet Pëllumbi njihet si një prej figurave, që ka luajtur rol kryesor në zhvillimet politike të vendit që prej fillimeve të tranzicionit. Ai ka pasur një karrierë të gjatë politike ne Partinë Socialiste dhe Kuvendin e Shqipërisë. Servet Pellumbi është dekoruar nga presidenti Moisiu me urdhrin Gjergj Katsriot Skënderebu.

Libra të botuar[redakto | redakto tekstin burimor]