Seward, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seward, Alaska
Anglisht : Seward, Alaska
qytet
Welcome sign
Vendndodhja
Seward, Alaska is located in SHBA Alaska
Seward, Alaska
Seward, Alaska

Koordinatat: 60°7′28″V 149°26′0″P / 60.12444°V 149.43333°P / 60.12444; -149.43333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Kenai Peninsula
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 55.8 km2
 •  tokësore 37.4 km2
 •  ujore 18.4 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 2693 banorë (2010)
Dendësia 75.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1903
Zona Kohore Alaska-9
Verore Alaska-8
Kodi Postal 99664
Prefiksi 907
Koordinatat 60° 7′ 28″ Veri

149° 26′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Seward Website

Seward, Alaska (Seward, Alaska) është një qytet në qarkun Kenai Peninsulashtetit federal Alaska, SHBA. Në Seward, Alaska jetojnë 2693 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 75.7 banor/km2 (125.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 55.8 km2 (21.5 sq mi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Seward, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale