Shëlli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shëlli ose 'Shlli' sipas banorëve vendas
Noimage.png
Popullsia
 • Gjithsej300

Shëlli është emër i një fshati në ShqipëriKomunën Macukull, Qarku i Dibrës, Rrethi i Matit, Shqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia Fshati ka 300 banorë dhe prej tyre 20% jan posht 15 vjeç. Popullsia e këtij fshati ka ardhur në rënjie që nga 1991 kur fshati numëronte 1000 banorë, lindshmëria ësht e lartë e cila varjon nga 6-8 fëmij në vit . Për shkak të investimeve në fshat priten që në 2100 të jetë një qytezë turistike .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

== Historia == Fshati Shëlli gjate kohes se sundimit osman ishte i banuar madje kishte dhe një kishë, edhe vetë vendi aty afër kishës quhet "Qisha", kisha u shkatërrua me themell nga osmanët dhe sot nuk gjindet dot asnjë gurë, pas kryengritjes së 1443 u clirua nga Skënderbeu dhe u vendos sistemi jotaksë i Skënderbeut i cili kishte kërkuar nga një burrë për shtëpi,që nga ajo koh ky fshat ka qën i banuar, gjithashtu mbështeste familjen Zogollaj ( Zogu ) që të zgjidheshin për familje mbretërore të Shqipërisë. Pas vendosjes së sistemit komunist aty, u ndërtuat disa rrugë që e lidhin këtë fshat me fshatrat e tjerë, disa rrugë : Shëlli-Vig, Shëlli-Shtjefën, rruga jo funksionale sot ajo Shëlli-Burballej ndërsa rruga që të shpie në Burrel, kalon nga fshati Lis dhe ësht i asfalutuar përveç një kilometri në fshstin Lis, pastaj nga Lisi deri në Burrel ësht asfalt i gjithi. Në Shëlli ka një shkollë fillore 9 vjeçare me rreth 80 nxënës, në vitin 2011 fshati kishte 400 banorë ndërsa në 2016 llogariteshin rreth 330-340 dhe 2020 afro 300 banorë, në vitet 80 fshati kishte më shumë ose më pak se 1 mijë banorë, rënia e pakthimtë vazhdoi nga 1991 dhe sot popullsia ka rënë me mbi 3 herë, dhe shum shtëpi jan të pabanuara. Në fshat ka një ambulancë e ndërtuar vitet e fundit, gjithashtu 3 dyqane dhë një lokal-dyqan, transporti për në qytet kryhet për ditë, operohet nga 2 furgonë, minibus . Fshati ka disa lagje, ndër më e rëndësishmja ësht ajo e Budin, lagje të tjera jan, lagja Cenaj, Gjokaj, Murati etj, ekzistojnë plot 7 lagje .

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]