Shageluk, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shageluk, Alaska
Anglisht : Shageluk
qytet
Vendndodhja
Shageluk, Alaska is located in SHBA Alaska
Shageluk, Alaska
Shageluk, Alaska

Koordinatat: 62°39′22″V 159°31′52″P / 62.65611°V 159.53111°P / 62.65611; -159.53111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31 km2
 •  tokësore 27.4 km2
 •  ujore 3.6 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 116 banorë (2007)
Dendësia 4.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi July 9, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99665
Prefiksi 907
Koordinatat 62° 39′ 22″ Veri

159° 31′ 52″ Perëndim

Shageluk, Alaska (Shageluk) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Shageluk, Alaska jetojnë 116 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 4.7 banor/km2 (12.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 31 km2 (12 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 19 m (62 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 75. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shageluk, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale