Sheh Shamili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shamil by Denier.jpg

Sheh Shamili (Avar: Шейх Шамил; Turqisht: Seyh Samil, Rusisht: Имам Шамиль; Arabisht: الشيخ شامل; l. 26 qershor 1797 - 4 shkurt 1871) ishte një prijës politik, ushtarak dhe shpirtëror avar i rezistencës së Kaukazit ndaj Perandorisë Ruse në shek. XIX,[1] imami i tretë i Imamatit të Kaukazit (1834-1859) dhe shejh i tarikatit Nakshibendi.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nicholas V. Riasanovsky (1984). "Chapter 29: The Reign of Alexander II, 1855-81". A History of Russia (bot. 4th Edition)). Oxford University Press. f. 389. |edition= ka tekst shtesë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jeffrey Dixon, Jeffrey S. Dixon, Meredith Reid Sarkees (2015). "A Guide to Intra-state Wars". SAGE. f. 244. ISBN 9780872897755. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)