Sheikh Aboobacker Ahmed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sheikh Aboobacker Ahmed (arabisht: الأستاذ الشيخ ابوبكر أحمد) gjithashtu e di si Kanthapuram A. P Aboobacker Musliyar (Malajalam: കാന്തപുരം എ.പി. അബൂബക്കർ മുസ്ലിയാർ Kāntapuraṃ Ě.pi. Abūbakkar Musliyār) në Kerala. Ai është udhëheqës i një fraksioni i Muslimanët Sunitë në Indi. Sheikh Aboobacker bin Ahmed është Sekretari i Përgjithshëm i të Gjitha Indi Dijetarëve Muslimanë Shoqata (të Gjitha Indi Sunitë Bllokim-Iyyathul Ulema), Themeluesi dhe Rektori i Markazu Ssaquafathi Ssunniyya, Karanthur, Kozhikode, Kerala. Ai është edhe shef i juaji i Sunitë të Rinjtë e Shoqërisë dhe Sekretari i Përgjithshëm, Samastha Kerala Sunitë Jamiat Ulema[1][2][3] Gjatë viteve Sheikh Aboobacker ka shprehur shumë konservatore pikëpamjet e grave për liritë.[4]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The 500 Most Influential Muslims : 2011" (PDF). Gwu.edu. Marrë më 2013-11-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "HRD panel to oversee RTE rollout". The Times Of India. 26 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 gusht 2011. Marrë më 25 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Updated Wednesday, November 13, 2013 12:27 AM IST (13 nëntor 2013). "Home | Muslim |". Manorama Online. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 janar 2015. Marrë më 2013-11-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  4. ^ "Education doesn't mean women should have more freedoms: Kerala Muslim leader". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)