Shelbyville, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shelbyville
Qytet
noform
Ndërtesa e gjyqit të qarkut Shelbyville
Vendndodhja
Shelbyville is located in SHBA
Shelbyville
Shelbyville

Koordinatat: 39°24′29″V 88°47′59″P / 39.40806°V 88.79972°P / 39.40806; -88.79972

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Shelbyville
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,39 km2
 •  tokësore 9,91 km2
 •  ujore 0,48 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 4,576 banorë (2016)
Dendësia 461,62 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1827
Zona Kohore UTC-6 (CST)
Verore UTC-5 (CDT)
Prefiksi 217
Koordinatat 39° 24′ 29″ Veri

88° 47′ 59″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.shelbyvilleillinois.net

Shelbyville është qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Shelbyville, Illinois. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 4,576 banorë. Shelbyville u themelua në vitin 1827 dhe u emërua pas Isaac Shelby, guvernatori i parë dhe i pestë i Kentucky.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një shpikje tjetër Shelbyville, zbuluesi i parë tregtar i marrjes, u hartua dhe u zhvillua nga Raymore McDonald, i konceptuar dhe financuar nga Horace M. Tallman dhe dy djemtë e tij, Leslie dhe Gentry. Këto balers u treguan për shumë vite nga kompania Ann Arbor Machine e Shelbyville. Ky koncept i përpunimit në terren të foragjereve të fermave ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në efikasitetin dhe ekonominë e korrjeve në bujqësinë botërore. Ky mekanizëm bazë i marrjes në terren është përdorur në mbi 15 milionë balers. Shoqata Amerikane e Inxhinierëve Bujqësorë dhe Biologjike përcaktoi Shelbyville si pikë historike të inxhinierisë bujqësore, nga të cilat vetëm 47 në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Shtëpia e zotit Tallman është restauruar dhe është në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike. E vendosur në Rrugën West Main, shtëpia e Tallman është aktualisht pjesë e hanit Shelby.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga regjistrimi i vitit 2010,[1] kishte 4,700 njerëz, 2,093 familje dhe 1,345 (?) familje që banonin në qytet. Dendësia e popullsisë ishte 3121.27 km². Kishte 2,308 njësi banimi me një densitet mesatar prej 239.1 km² (?). Përbërja racore e qytetit ishte 98.26% të bardhë, 0.34% afrikano-amerikan, 0.26% amerikan amtar, 0.32% aziatike, 0.06% banorë që jetojnë në Ishullin Paqësor, 0.28% nga racat tjera dhe 0.49% nga dy ose më shumë raca. Hispanike ose latino të çdo race ishin 1.34% të popullsisë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)