Sheryl Sandberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheryl Sandberg
Sandberg at Facebook London, April 2013
U lind në
Sheryl Kara Sandberg

Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
ShkollimiHarvard University (BA, MBA)
ProfesioniCOO of Facebook
Vite aktiviteti1991–present
Partia politikeDemocratic
Anëtar bordi iFacebook
The Walt Disney Company
Women for Women International
Center for Global Development
V-Day
SurveyMonkey
Bashkëshorti/ja
Brian Kraff
(m. 1993; div. 1994)

(m. 2004; died 2015)
Fëmijë2 (with Goldberg)

Sheryl Kara Sandberg ( / ændbərɡ/, e lindur më 28 gusht 1969) është një ekzekutive amerikane e teknologjisë, aktiviste dhe autore. Ajo është zyrtarja kryesore operative (COO) e Facebook dhe themeluese e Leanin.org (i njohur gjithashtu si Fondacioni Lean In). Në qershor të vitit 2012, ajo u zgjodh në bordin e drejtorëve nga anëtarët ekzistues të bordit,[4] duke u bërë gruaja e parë që shërben në bordin e Facebook.Para se t'i bashkohej Facebook si COO, Sandberg ishte zëvendëspresidente e shitjeve dhe operacioneve globale në Google dhe ishte e përfshirë në lançimin e krahut filantropik të Google Google.org. Para Google, Sandberg shërbeu si shefe e stafit për Sekretarin e Shteteve të Bashkuara të Thesarit Lawrence Summers.

Në vitin 2012, ajo u emërua në Time 100, një listë vjetore e 100 njerëzve më me ndikim në botë sipas revistës Time.[5] Që nga qershori i vitit 2015, Sandberg është raportuar të ketë një vlerë mbi 1 miliard dollarë, për shkak të aksioneve të saj në Facebook dhe kompani të tjera.[6][7]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sandberg u lind në vitin 1969 në Uashington, D.C në një familje hebreje, e bija e Adele ( ee Einhorn) dhe Joel Sandberg, dhe më e vogla e tre fëmijëve. Babai i saj është okulist dhe nëna e saj ka qenë një mësuese e kolegjit të gjuhës frënge. Adele mësoi gjuhën angleze si gjuhë të dytë dhe themeloi Paqen e Veshit - Ruani Dëgjimin Tuaj, një organizatë jofitimprurëse që mëson adoleshentët se si të parandalojnë humbjen e dëgjimit. Ajo u largua nga një program Ph.D. kur ajo ishte shtatzënë me Sheryl dhe u përqëndrua në rritjen e fëmijëve të saj. Gjyshja e Sheryl nga ana e nënës , Rosalind Einhorn, u rrit në një familje të varfër në një apartament të mbushur me njerëz në New York City, mbaroi shkollën e mesme, pavarësisht se ishte tërhequr gjatë Depresionit të Madh, vazhdoi shkollën e komunitetit, u diplomua nga U.C. Berkeley, dhe më pas e shpëtoi biznesin e saj familjar nga rrënimi financiar. Familja e Sandbergut ishte aktive në ndihmën që judenjtë sovjetikë të bënin luftë në Izrael gjatë epokës së refuzimit dhe morën pjesë në mitingje gjatë fundjavave. Në vitin 1975, Adele dhe Joeli u arrestuan dhe u morën në pyetje në Kishinev dhe më pas u dëbuan nga BRSS. Sheryl dhe vëllezërit e motrat e saj kishin "binjakë" të Bashkimit Sovjetik dhe Bat Mitzvah (të cilët u thirrën në Tevrat gjatë ceremonive të tyre, pasi ata nuk mund të kishin të vetët në Bashkimin Sovjetik); E Sheryl ishte një stilist me emrin Kira Volvovskaya.

Familja e saj u zhvendos në North Miami Beach, Florida, kur ajo ishte 2 vjeç. Ajo ndoqi shkollën e mesme të North Miami Beach, ku ajo ishte "gjithmonë në krye të klasës së saj" dhe u diplomua e nënta në klasën e saj me një mesatare prej 4.646 pikësh. Ajo ishte njëkohësisht presidente e klasës, u bë anëtare e Shoqërisë Kombëtare të Nderit dhe ishte në bordin ekzekutiv të klasës së lartë. Sandberg mësoi gjimnastikë në vitet 1980, ndërsa ishte në shkollë të mesme.

Në vitin 1987, Sandberg u regjistrua në Kolegjin Harvard. Ajo u diplomua në vitin 1991, me një diplomë bachelor në ekonomi dhe mori çmimin John H. Williams për studentin e lartë të diplomuar në ekonomi. Gjatë kohës në Harvard, ajo bashkë-themeloi një organizatë të quajtur Gratë në Ekonomi dhe Qeverisje. Ajo u takua me profesorin e atëhershëm, Larry Summers, i cili u bë mentor i saj dhe këshilltar i tezës. Summers e rekrutoi atë si asistenten e tij kërkimore në Bankën Botërore, ku punoi rreth një vit në projekte shëndetësore në Indi që merreshin me lebra, AIDS dhe verbëri.

Në vitin 1993, ajo u regjistrua në Harvard Business School dhe në vitin 1995 ajo fitoi MBA me dallimin më të lartë. Në vitin e parë të shkollës së biznesit, ajo fitoi një bursë.[8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit nga shkolla e biznesit në pranverën e vitit 1995, Sandberg punoi si konsulent menaxhimi për McKinsey & Company për rreth një vit (1995-1996). Prej vitit 1996 deri më 2001 ajo përsëri punoi për Larry Summers, e cila më pas shërbeu si Sekretare e Shteteve të Bashkuara të Thesarit nën presidentin Bill Clinton. Sandberg ndihmoi në punën e Thesarit për të falur borxhin në botën në zhvillim gjatë krizës financiare aziatike.

Kur republikanët fituan Presidencën e SHBA në nëntor 2000, Sandberg la punën. Më pas, ajo u transferua në Silicon Valley në vitin 2001 dhe u bashkua me Google Inc., duke shërbyer si Zëvendës President i Shitjes dhe Operacioneve Online në Internet, nga nëntori 2001 deri në mars 2008. Ajo ishte përgjegjëse për shitjet në internet të reklamave dhe botimeve të Google, si dhe për shitjet e produkteve të konsumit të Google dhe Google Book Search.

Facebook[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2007, Mark Zuckerberg, bashkë-themelues dhe shef ekzekutiv i Facebook, u takua me Sandberg në një festë të Krishtlindjeve të mbajtur nga Dan Rosensweig. Zuckerberg nuk kishte një kërkim formal për një COO, por mendoi për Sandberg si "një përshtatje të përsosur" për këtë rol. Në mars të vitit 2008, Facebook njoftoi se Sandberg u largua nga Google për rolin e COO.

Pasi u bashkua me kompaninë, Sandberg shpejt filloi të përpiqej të kuptonte se si ta bënte Facebook fitimprurëse. Para se të bashkohej, kompania ishte "e interesuar kryesisht për të ndërtuar një vend të vërtetë të ftohtë, fitimet, që ata morën, do të ndiqnin". Deri në pranverën e vonë, udhëheqja e Facebook kishte rënë dakord të mbështetej në reklamat, "me reklama diskrete"; Deri në vitin 2010, Facebook u bë fitimprurës. Sipas Facebook, ajo mbikëqyr veprimtarinë e biznesit të firmës duke përfshirë shitjet, marketingun, zhvillimin e biznesit, burimet njerëzore, politikat publike dhe komunikimet.[9]

Në vitin 2012 ajo u bë anëtarja e tetë (dhe gruaja e parë) e bordit të drejtorëve të Facebook.[10]

Në prill të vitit 2014, është raportuar se Sandberg kishte shitur më shumë se gjysmën e aksioneve të saj në Facebook qëkur kompania u bë publike. Në kohën e IPO-së së Facebook-ut ajo mbajti rreth 41 milionë aksione në kompani; Pas disa raundeve të shitjeve ajo ka mbetur me rreth 17.2 milionë aksione, 0.5% të aksioneve në kompani, me vlerë rreth 1 miliardë dollarë.[11]

Bordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2009 Sandberg u emërua në bordin e kompanisë Walt Disney.[12] Ajo gjithashtu shërben në bordet e Women for Women International, Qendra për Zhvillimin Global dhe V-Day. Ajo ishte më parë një anëtare e bordit të Starbucks me një pagë vjetore prej 280,000 dollarë, Instituti i Brookings dhe Këshilli i Ad.

Punë dhe sipërmarrje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008 Sandberg shkroi një artikull për The Huffington Post në mbështetje të mentorit të saj, Larry Summers, i cili kritikohej për komentet e tij për gratë. Ajo ishte një drejtuese kryesore në Këshillin e Lidershipit të Biznesit të Federatës së Çifutëve në vitin 2010. Në dhjetor të vitit 2010, ajo dha një fjalim të TED-it me titull "Pse kemi shumë pak gra udhëheqëse"."[13]Në maj të vitit 2011 ajo dha' adresën e fillimit në ceremoninë e diplomimit të Kolegjit Barnard. Ajo ishte folësja kryesore në ceremoninë e Ditës së Klasës në Shkollën e Biznesit të Harvardit në maj 2012. Në prill të vitit 2013, ajo ishte drejtuesi kryesor i Javës së dytë të sipërmarrësve të Universitetit Colgate. [40] Në vitin 2015 ajo nënshkroi një letër të hapur të cilën Fushata ONE kishte mbledhur nënshkrime për; Letra iu drejtua Angela Merkel dhe Nkosazana Dlamini-Zuma, duke u kërkuar atyre të përqëndrohen në gratë, përderisa ata shërbejnë si kreu i G7 në Gjermani dhe AU në Afrikën e Jugut, e cila do të fillojë të caktojë prioritetet në financimin e zhvillimit para një Samiti kryesor i OKB në shtator 2015 që do të krijojë synime të reja zhvillimi për gjeneratën.

Lean In[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sandberg publikoi ​​librin e saj të parë, Lean In: Gratë, Puna dhe Vullneti për të udhëhequr, bashkëautorizuar nga Nell Scovell dhe botuar nga Knopf më 11 mars 2013.

Libri është rreth lidershipit dhe zhvillimit të biznesit, çështjes së mungesës së grave në pozita udhëheqëse të qeverisë dhe biznesit dhe feminizmit.[14][15][16][17][18][19] Që nga rënia e vitit 2013, libri shiti më shumë se një milion kopje dhe ishte në krye të listave bestseller që nga fillimi i saj.

Lean In është një libër për gratë profesionale për t'i ndihmuar ata të arrijnë qëllimet e tyre të karrierës dhe për burrat që duan të kontribuojnë në një shoqëri më të barabartë. Libri argumenton se barrierat ende po pengojnë gratë të marrin rol udhëheqës në vendin e punës, pengesat si diskriminimi, seksizmi i egër dhe delikat, dhe ngacmimi seksual. Sandberg pohon se ka edhe pengesa që gratë krijojnë për veten e tyre duke internalizuar diskriminimin sistematik dhe rolet shoqërore të gjinisë. Sandberg argumenton se në mënyrë që ndryshimi të ndodhë, gratë duhet t'i shkatërrojnë këto barriera shoqërore dhe personale duke u përpjekur dhe duke arritur rolet udhëheqëse. Qëllimi përfundimtar është të inkurajojë gratë që të mbështeten në pozita të lidershipit, sepse beson se duke pasur më shumë zëra femre në pozita të pushtetit do të ketë mundësi më të barabarta të krijuara për të gjithë.

Një botë me të vërtetë e barabartë do të ishte ajo ku gratë ishin gjysma e vendeve tona dhe kompanive dhe burrat ishin gjysma e shtëpive tona.[20]

Ban Bossy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars të vitit 2014, Sandberg dhe Lean In sponsorizuan fushatën e debatueshme të Ban Bossy, një fushatë për censurën e medias televizive dhe sociale, e projektuar për të ndaluar fjalën bossy nga përdorimi i përgjithshëm për shkak të efektit të saj të perceptuar të dëmshëm mbi vajzat e reja. Disa spote me zëdhënës të njohur si Beyoncé, Jennifer Garner dhe Condoleezza Rice, ndër të tjera, janë prodhuar së bashku me një uebfaqe që ofron materiale të trajnimit shkollor, këshilla për udhëheqje dhe një formular elektronik premtimi për të cilin vizitorët mund të premtojnë të mos e përdorin fjalën.

Sheryl Sandberg dhe Fondacioni Dave Goldberg Family[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 2016, Sandberg e quajti fondacionin nga Lean In në fondacionin Sheryl Sandberg dhe Dave Goldberg Family. Ky fondacion i ri do të shërbejë si një çadër për LeanIn.Org dhe një organizatë e re rreth librit të saj, Opsioni B. Sandberg gjithashtu transferoi rreth 100,000,000 $ në stoqet e Facebook për të financuar themelin dhe përpjekjet e tjera bamirëse.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sandberg u martua për herë të parë në moshën 24 vjeç dhe u divorcua një vit më vonë. Në vitin 2004, ajo u martua me Dave Goldberg, pastaj një ekzekutiv me Yahoo! Dhe më vonë CEO i SurveyMonkey.Çifti ka një djalë dhe një vajzë. Sandberg dhe Goldberg diskutuan shpesh që të ishin në një martesë të përbashkët. Sandberg gjithashtu e ngriti çështjen e prindërimit të vetëm, në kundërshtim të fuqishëm me zhvillimin profesional dhe ekonomik në Amerikë.

Më 1 maj të vitit 2015, Dave Goldberg vdiq papritur dhe vdekja e tij fillimisht ishte raportuar si rezultat i mbajtjes së një traume të kokës që binte nga një rutine, ndërkohë që çifti po udhëtonte në Meksikë. Sandberg më pas ka thënë se arsyeja e vdekjes së bashkëshortit të saj ishte për shkak të një aritmije dhe jo për shkak të rënies nga një punë rutine.

Sheryl Sandberg jeton në Menio Park, Kaliforni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Carlyle, Erin (14 tetor 2014). "Facebook COO Sheryl Sandberg Sells Atherton Home For $9.25 Million". Forbes.com. Marrë më 23 prill 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Compensation Information for Sheryl K. Sandberg , COO of FACEBOOK INC". Salary.com. Marrë më 23 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sheryl Sandberg". Forbes.com. 1 janar 1970. Marrë më 23 prill 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Eldon, Eric (25 qershor 2012). "Sheryl Sandberg, Facebook's Long-Time COO, Becomes First Woman On Its Board Of Directors". TechCrunch. Marrë më 7 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Kent, Muhtar (18 prill 2012). "Sheryl Sandberg - The 100 Most Influential People". Time. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më 20 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ de Jong, David (21 janar 2014). "Sheryl Sandberg Becomes One of Youngest U.S. Billionaires". Bloomberg. Marrë më 21 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ https://www.insidermole.com/insider/sandberg-sheryl Sandberg Sheryl Insider Trading
 8. ^ Luscombe, Belinda (7 mars 2013). "Confidence Woman". Time. fq. 4. Marrë më 8 tetor 2014. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Management - Facebook Newsroom". FB.com. 2012. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 24 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Raice, Shayndi; Lublin, Joann S. (25 qershor 2012). "Sheryl Sandberg Joins Facebook Board". Wall Street Journal. Marrë më 7 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Sheryl Sandberg sells half her stake in Facebook, The Irish Times, April 2, 2014
 12. ^ "UPDATE 2-Disney nominates Facebook's Sandberg to board". Reuters. 23 dhjetor 2009. Marrë më 22 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Sheryl Sandberg: Why we have too few women leaders". TED. 21 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2012. Marrë më 12 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Bort, Julie (5 shkurt 2013). "Details From Sheryl Sandberg's New Book". Business Insider. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Bosker, Bianca (26 shkurt 2013). "Sheryl Sandberg's 'Lean In' Paints A Portrait Of The Facebook COO As A Young Woman". Huffingtonpost.com. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Gara, Tom (6 shkurt 2013). "Exclusive: First Look At Sheryl Sandberg's New Book". Wall Street Journal. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Lean In: Women, Work, and the Will to Lead (9780385349949): Sheryl Sandberg: Books". Amazon.com. 11 mars 2013. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Gara, Tom (6 shkurt 2013). "Sheryl Sandberg's Breakthrough Hug With Mark Zuckerberg". Corporate Intelligence. Blogs.wsj.com. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Traister, Rebecca (7 mars 2013). "Sheryl Sandberg's 'Lean In' offers a feminist view from the top". Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2013. Marrë më 22 shtator 2013. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Sandberg, Sheryl (2013). Lean In: Women Work and the Will to Lead. Knopf. fq. 7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]