Jump to content

Sheshi Taksim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheshi Taksim

Sheshi Taksim (Turqisht: Taksim Meydanı) ndodhet në Beyoğlu në pjesën evropiane të Stambollit, Turqi, është një rreth i madh turistik dhe i kohës së lirë i famshëm për restorantet, dyqanet dhe hotelet e tij. Konsiderohet si zemra e Stambollit modern, me stacionin qendror të rrjetit të Metrosë së Stambollit. Sheshi Taksim është gjithashtu vendndodhja e Monumentit të Republikës (turqisht: Cumhuriyet Anıtı) i cili u krijua nga Pietro Canonica dhe u përurua në vitin 1928. Monumenti përkujton 5 vjetorin e themelimit të Republikës së Turqisë më 1923, pas Luftës për Pavarësi Turke.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taksim në vitet 1880

Fjala Taksim do të thotë "ndarje" ose "shpërndarje" në arabisht. Sheshi Taksim ishte fillimisht pika ku linjat kryesore të ujit nga veriu i Stambollit u mblodhën dhe u degëzuan në pjesë të tjera të qytetit (prandaj emri.) Ky përdorim për zonën u krijua nga Sulltan Mahmud I. Sheshi merr emrin e tij nga rezervuari i gurit i epokës osmane i cili ndodhet në këtë zonë.

Një ndërtesë tjetër domethënëse që dikur qëndronte në shesh ishte Kazerma e Artilerisë Taksim e shekullit 19 (Taksim Kışlası, e cila më vonë u bë Stadiumi Taksim), por ajo u prish në vitin 1940 gjatë punimeve të ndërtimit në përputhje me planet e arkitektit dhe planifikuesit të qytetit Henri Prost për Sheshin Taksim dhe Parkun Taksim Gezi.[1] Parku Taksim Gezi është një park i vogël i gjelbër në mes të hapësirës prej betoni të Stambollit qendror. Në vitin 2013, bashkia e qytetit, duke dashur të prishë parkun për të shtuar vende të tjera tregtare, filloi të largojë me forcë protestuesit që kishin ngritur kampin në park. Pas përhapjes së lajmeve për brutalitetin e policisë, mijëra njerëz u mblodhën në lëvizjen Occupy Taksim, për të ndaluar prishjen e parkut. Meqenëse statusi aktual i projektit të prishjes është në harresë, qeveria e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) ka policinë e vendosur në dhe përreth Sheshit Taksim gati me pajisje për kontrollin e trazirave për të penguar çdo demonstratë të madhe.[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yok olan İstanbul Taksim Meydanı - Topçu Kışlası yeniden inşa ediliyor!". wowturkey.com (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2012. Marrë më 10 tetor 2021.
  2. ^ "Police disperse protesters with pepper spray to continue partial demolition of Gezi Park". Today's Zaman (në anglisht). 2013-05-28. Arkivuar nga origjinali më 2013-06-23. Marrë më 2013-06-01.