Jump to content

Kontrolli i trazirave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grada e oficerëve të Policisë Kombëtare Islandeze me pajisje të plota për protesta gjatë protestave të shoferit të kamionit islandez të vitit 2008.

Masat e kontrollit të trazirave përdoren nga forcat e zbatimit të ligjit, ushtria, paraushtarake ose forcat e sigurisë për të kontrolluar, shpërndarë dhe arrestuar njerëzit që janë të përfshirë në një trazirë, demonstratë të paligjshme ose protesta të paligjshme.

Nëse një trazirë është spontane dhe irracionale, veprimet që i bëjnë njerëzit të ndalojnë dhe të mendojnë për një moment (p.sh. zhurma të forta ose lëshimi i udhëzimeve me një ton të qetë) mund të jenë të mjaftueshme për ta ndaluar atë. Megjithatë, këto metoda zakonisht dështojnë kur ka një zemërim të fortë me një shkak legjitim, ose kur trazirat ishte planifikuar ose organizuar. Personeli i kontrollit të trazirave ka përdorur prej kohësh armë më pak vdekjeprurëse si shkopinj dhe kamxhik për të shpërndarë turmat dhe për të arrestuar rebelët. Që nga vitet 1980, oficerët e kontrollit të trazirave kanë përdorur gjithashtu gaz lotsjellës, sprej piper, plumba gome, granata trullosëse dhe tasera elektrike. Në disa raste, skuadrat e trazirave mund të përdorin gjithashtu pajisje akustike me rreze të gjatë, topa uji, automjete të blinduara luftarake, mbikëqyrje ajrore, qen policie ose policë të hipur mbi kuaj. Personat që kryejnë kontrollin e trazirave zakonisht veshin pajisje mbrojtëse të tilla si helmeta kundër trazirave, maska ​​për fytyrën, forca të blinduara të trupit (jelekët, mbrojtëset e qafës, jastëkët e gjurit, etj.), maska ​​gazi dhe mburoja kundër trazirave.

Ka pasur raste kur armët vdekjeprurëse janë përdorur për të shtypur me dhunë një protestë ose trazira, si në Masakrën e Bostonit, Masakrën e Haymarket, Masakrën e Bananeve, Revolucionin Hungarez të vitit 1956, Të shtënat e Kent State, Kryengritja Soweto, Masakra Mendiola, E Diela e Përgjakshme (1905), Masakra e Ponce, E diela e përgjakshme (1972), protestat e sheshit Tiananmen 1989, protestat e Venezuelës 2017, protestat kufitare të Gazës 2018-2019, protestat e Ligjit për ndryshimin e shtetësisë, protestat e Sri Lankës 2022 dhe protestat e Mahsa Amini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SWAT, Policia.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]