Shinji Okazaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shinji Okazaki
Shinji okazaki.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëShinji Okazaki
Data e lindjes (1986-04-16) 16 Prill, 1986 (35 vjeç)
Vendi i lindjesHyogo, Japoni
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualLeicester City
Numri20
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2010Shimizu S-Pulse
2011–2013Stuttgart
2013–2015Mainz
2015–Leicester City
Ekipi kombëtar
2008–Japonia98(47)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Shinji Okazaki (lindur më 16 prill 1986) është një futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 98 ndeshje dhe ka shënuar 47 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2008 4 0
2009 16 15
2010 15 3
2011 14 8
2012 9 3
2013 14 7
2014 13 4
2015 13 7
Gjithsej 98 47

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]