Shkëlzen Baftiari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shkëlzen Baftiari
Shkëlzen Baftiari - Autumnal Musical Festivities, 20 November 2017 (3).jpg
Shkëlzen Baftiari në Festivalin Muzikor Vjeshtor në Shkup, 2017
Informacione
Lindja1986, Tetovë, Republika e Maqedonisë
Profesion(e)pianist, profesor
Instrument(e)Piano

Shkëlzen Baftiari (lindur më 1986, në Tetovë) është një pianist dhe profesor shqiptar nga Maqedonia. Ai mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në Qendrën e Shkollës së Muzikës - Baletit "Ilija Nikolovski - Luj" në Shkup, dhe u diplomua me "Cum Laude" nga Fakulteti i Muzikës në Shkup. Ai përfundoi studimet master në piano me pianistin Simon Trpceski.[1] Shkëlzeni është vëllai i violoçelistes Yllza Baftiari.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkëlzen Baftiari duke performuar në Festivalin Vjeshtor të Muzikës në Shkup (2017)

Baftiari ka marrë pjesë në shumë koncerte në Maqedoni dhe jashtë saj. Përveç kësaj, ai është gjithashtu fitues i shumë garave kombëtare dhe ndërkombëtare. Disa prej tyre përfshijnë: çmimin e parë në Blagoevgrad (Bullgari), Laureat në Konkursin Ndërkombëtar "Valentino Bucchi" në Romë, çmimi i dytë në Konkursin Ndërkombëtar "Nikolai Rubinstein" në Paris, çmimin e parë në Konkursin Ndërkombëtar "Schumann-Brahms" në Plovdiv (Bullgari). Në prill të vitit 2007 ai ishte fituesi i Çmimit të Special të Parë në Konkursin e Pianos në Republikën e Maqedonisë.[1]

Ai ka dhënë recitale në Shkup, Prishtinë, Tiranë, Sofje, Beograd, Tetovë, Ohër, dhe ka performuar si solist me Orkestrën Filarmonike të Maqedonisë dhe Orkestrën Simfonike të Fakultetit të Arteve Muzikore në Shkup.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "SHKËLZEN BAFTIARI". european-music-academy-ks.com. European Summer Music Academy. Marrë më 1 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pianist Shkelzen Baftiari". londoncityphilharmonic.co.uk. London City Philharmonic. Marrë më 28 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Piano and flute concert - Shkëlzen Baftiari and Lejla Beqiri". Tetovo Municipality. 24 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 28 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shkëlzen Baftiari – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale