Shkolla fillore me park të pishave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shkolla fillore me park të pishave
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Dobrushë, Istog, Kosovë
Ndërtuar Shek. XX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02 - 1006/67
Nr. i referencës 2824

Shkolla fillore me park të pishave është një monument i trashëgimisë kulturore në Dobrushë, Istog, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 02 - 1006/67.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla fillore “Fan S. Noli” gjendet në fshatin Dobrushë, komuna e Istogut. Ndërtesa e shkollës i takon shek. XX. Në oborrin e shkollës gjendet një park me pisha i cili krijon një ambient të mirë për nxënësit e kësaj shkolle. Shkolla pas vitit 2000 është restauruar dhe janë ndërtuar disa anekse. Objekti është funksional dhe shtrihet në zonën kadastrale nr. 70806013, në njësinë kadastrale nr. 958/1, 958/2, 959. Ambienti i kësaj shkolle është i përshtatshëm si më parë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]