Jump to content

Shmuel Yosef Agnon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shmuel Yosef Agnon
Shmuel Yosef Agnon, 1945
U lind më17 korrik 1888
Buçaç, Ukrainë
Vdiq më17 shkurt 1970
Jeruzalem, Izraeli Izraeli
Kombësiahebreje
Gjinitë letrarenovelist

Shmuel Yosef Agnon (hebraisht שמואל יוסף עגנון, Buçaç, 17 korrik 1888 - Jeruzalem, 17 shkurt 1970[1]) ishte shkrimtar hebrej, fituesi i parë i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1966. Çmimin e fitoi së bashku me poetin Nelly Sachs. Në gjuhën angleze veprat e tij i gjejmë të publikuara me emrin S. Y. Agnon (hebraisht: ש"י עגנון).

  1. ^ Falk, Avner (1993) Agnon and Psychoanalysis. Iton 77, No. 156, pp. 28-39, 1993 [Hebrew].

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Shmuel Yosef Agnon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale