Shmuel Yosef Agnon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shmuel Yosef AgnonNobel prize medal.svg
Agnon.jpg
Shmuel Yosef Agnon, 1945
Ditëlindja:17 korrik 1888
Vendlindja:Buçaç, Ukrainë
Ditëvdekja:17 shkurt 1970
Vendvdekja:Jeruzalem, Izraeli Izraeli
Kombësia:hebreje
Zhanri:novelist

Shmuel Yosef Agnon (hebraisht שמואל יוסף עגנון, Buçaç, 17 korrik 1888 - Jeruzalem, 17 shkurt 1970[1]) ishte shkrimtar hebrej, fituesi i parë i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1966. Çmimin e fitoi së bashku me poetin Nelly Sachs. Në gjuhën angleze veprat e tij i gjejmë të publikuara me emrin S. Y. Agnon (hebraisht: ש"י עגנון).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Falk, Avner (1993) Agnon and Psychoanalysis. Iton 77, No. 156, pp. 28-39, 1993 [Hebrew].

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shmuel Yosef Agnon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale