Shojo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Me termin japonez shojo (Qe do te thote 'Vajze') behet fjale per nje manga ose anime te cilat jane te krijuara per nje publik femeror ku flitet qe nga femijeria e deri ne vitet e adoleshences.

Historia e Shojo Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

pasi kane qene te realizuara totalisht nga autore meshkuj deri ne fund te viteve 60, nje nga ato Osamu Tezuka, mangat shojo fillojne te krijohen me pas nga autore femra. Keto autore bejne ndryshime rrenjesore tek tematika qe perdoret dhe grafika.

Keto manga jane konsideruar per shume kohe si libra te dores se dyte, pa shume vlere. Megjithate me hyrjne e viteve 70, autore si Riyoko Ikeda, Moto Hagioetj. ua rriten shume vlerat.

Mangat shojo nga ana grafike perqendrohen me shume tek personazhi sesa sfondi. Shpesh here sfondet dekorohen me lule apo zemra qe tregojne gjendjen shpirterore te personazhit ne ato çaste. Nje tjeter karakteristike jane syte, te cilat jane shume te medha dhe me to autoret perpiqen te shprehin diçka nga karakteri i tyre.

Megjithate me kalimin e viteve jane bere shume ndryshime nga shojot klasiki te koherave te vjetra. Disa nga aturoet e shojo-ve te reja jane Naoko Takeuchi, Moyoco Amo etj.

Me te famshmet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]