Shoqata e Artistëve të Maqedonisë Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shoqata e artistëve figurativë të Maqedonisë Veriore. Formuar në vitin 1946 nga themeluesit e artit modern maqedonik Dimitar A. Pandilov, Lazar Lichenovski, Nikola Martinowski, Vangel Kozhoman dhe Vasilje Popovic-Cizzo. Për presidentin e parë të Shoqatës është zgjedhur Nikola Martinovski. Anticipacioni dhe vazhdimësia e tij datojnë nga viti 1929, kur brenda banvës së Vardarës u formua "Soteti i Artistëve figurorë jugosllave". Në vitin 1930 u bashkua edhe shoqëria e re "Jefimija" që nga viti 1933-1941. Vitin e parë, ajo mori pjesë në ekspozitën e DHL. Në iniciativën e Shoqërisë u themelua edhe Shkolla e Arteve në Shkopje. Që nga viti 2019 presidenti është Filip Fidanovski.[1]

Shoqata punon për të konfirmuar krijimin e personaliteteve në Maqedoni, duke organizuar ekspozitë të vetme dhe të grupit të anëtarëve të saj në vend dhe jashtë vendit. DUM organizon edhe shumë ekspozitë tradicionale, ndër të cilat ekspozitat vjetore të grafikës dhe të vizatimit, pikturat e formatit të vogël, "Salonin e Dimrit" (përfaqësimi i jetës në Muzeun e Artit të Konkret) dhe një ekspozitë vjetore reviala në bashkëpunim me Muzeun e Qytetit të Shkolosë. Një hapësirë ekspozitore e DUM është Salon i Shtëpisë së ARM.[2]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ekspozioni vjetor - funksionon nga themelimi;
 • "Saloni i Dimrit" - një festë që daton nga viti 1991, dhe është me pjesëmarrjen e një selektori kurator nga jashtë dhe pjesëmarrës të ftuar nga vendet fqinje.
 • ⁇ Formatë të vogla - ekspozitë e imazheve në format të vogël me sipërfaqe 25x25;

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DUM gjithashtu jep çmimet e mëposhtme:

 • "Majstorët e paharruar" - për pikturë dhe artin e vazhdueshëm dhe skulpturën;
 • "Lazari i Liqenoski" - për pikturë;
 • "Nikola Martinoski" - për pikturë;
 • "Dimçë Nikolov" (ex Mosha Piade) - për grafik;
 • "Peter Mazev" - për pikturë për autorin e ri;
 • "Jordan Grabul" - për skulpturën dhe
 • "Dimitar Pandilov" - për pikturë të vogël format;
 • "Grand-pri" - i cili jepet në Salonin e Dimrit;

Çmimet e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2020 - çmim 13 nëntori" për persona juridikë për 75 vjet të punës kreative dhe të vazhdueshme.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Филип Фидановски нов претседател на Друштвото на ликовни уметници
 2. ^ Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. fq. 495–496. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Data dhe viti (lidhja)
 3. ^ "ИЗБРАНИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДАТА „13 НОЕМВРИ" НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2020 ГОДИНА". Град Скопје. Marrë më 3 декември 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)