Shqipe N. Duka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shqipe Nuredini Duka
Shqipe Nuredini Duka

Shqipe Nuredini Duka (e lindur më 29 Mars 1980) është regjisore e teatrit dhe filmit. Ajo studioi në Fakultetin e arteve dramatike dhe është regjisorja e parë shqiptare në Maqedoni. Si studente ajo ka shkruar die ka vene ne skene shfaqjen e saj të parë The Motel. Pas diplomimit ajo ka arritur të prodhojë filmin e parë të plotë në gjuhën shqipe My Father (2013).[1][2] Duka ka vene ne skene edhe shfaqet War on the Third Floor nga Pavel Kohout dhe Dragon nga Evgeny Shwartz. The Tobacco Grower është filmi i parë i saj i dyte.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipe Nuredini Duka". IMDb. Marrë më 2016-03-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "My Father". Filmfund of the Government of Macedonia. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]