Shtëpia e Enver Hoxhës në Tiranë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Shtëpia e Enver Hoxhës në Tiranë
Shtëpia e Enver Hoxhës , pamje nga lart

Shtëpia ku ka jetuar diktatori komunist Enver Hoxha ndodhet në qytetin e Tiranës, në zonën që njihet me emrin ish blloku.[1]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndodhen brenda viles me nr (ky është emërtimi zyrtar për shtetin shqiptar) tre shtepi. Vila vejeter tradicionale (e kujt është) Vila lidhëse dhesë fundi është faqa që duket edhe në fotografi.

Arkitektura[redakto | redakto tekstin burimor]

Vila e parë që ngjan të jete një shtepi me arkitekture të viteve 30 ku gjithcka ka një hije njerëzore.

Pjesa tjetër është një ndërtim socialist me cepa, strukture të rende dhe beton të veshur me pllaka guri të bardha. Ka të dhëna gojore se cepi i fundem i ndërtuar me arkitekture të re, (pra ai që duket në fotografi) të ketë qene i një anëtari tjetër të byrosë por...

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Websajti i Bashkise se Tiranes. "Ish vila e Enver Hoxhës dhe Blloku". Bashkia Tirane. Marrë më 2 November 2017.