Jump to content

Shtresa e ozonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shtresa ose mburoja e ozonit është një zonë në stratosferën e Tokës që thith shumicën e rrezatimit ultravioletDiellit. Ka dendësi të madhe ozoni (O3) krahasuar me shtresa të tjera të atmosferës, duke qenë sidoqoftë përqendrim i vogël krahasuar me gazra të tjerë të stratosferës. Shtresa e ozonit përmban 10 të miliontat dendësi ozoni, ndërsa dendësia mesatare e ozonit në atmosferën e Tokës është 0,3 të miliontat. Shtresa e ozonit gjendet në pjesën e poshtme të stratosferës, nga përafërsisht 20 deri në 30 km mbi Tokë, megjithëse trashësia e shtresës varet nga rrethanat stinore dhe gjeografike[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bazat e shtresës së ozonit". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)