Sibylla Prieß-Crampe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sibylla Prieß-Crampe
Lindi më (1934-08-13) 13 Gusht, 1934 (86 vjeç)
Vendlindja Halle an der Saale
Nënshtetësia Gjermane
Profesioni matematikane

Sibylla Prieß-Crampe, emri i lindjes Sibylla Crampe, gjithashtu njihet si Sibylla Prieß (e lindur më 13 gusht, 1934, Halle an der Saale) është një matematikane gjermane që merret me gjeometri dhe algjebër.

Ajo u promovua në vitin 1958 nga Günter PickertUniversitetin e Tybingenit si (Angeordnete projektive Ebenenn[1]) dhe mësuese në vitin 1967 në Universitetin Giessen. Prej vitit 1972, ajo ishte profesore e matematikës në Universitetin Ludwig Maximilian në Mynih.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]