Sidney Poitier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sidney Poitier (1997)

Sidney Poitier lindi më 20 shkurt 1927 - 6 janar 2022, ishte një aktor amerikan. Ai u bë i famshëm me rolet e tij në filmat Guess Who's Coming for Dinner, In the Heat of the Night dhe Lilies of the Field. Për filmin e fundit, në vitin 1964, Poitier u bë edhe aktori i parë me ngjyrë që u vlerësua me çmimin "Oskar" si "Aktori më i mirë". Ndër të tjera, Poitier ka fituar dy çmime Golden Globe, një çmim nga Akademia Britanike e Arteve Filmike dhe Televizive (BAFTA) dhe një çmim "Gremi" për "Leximin më të mirë". Poitier ishte një nga yjet e fundit të Epokës së Artë të kinemasë hollivudiane.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stolworthy, Jacob. "Sidney Poitier death: First Black man to win Best Actor Oscar dies aged 94". Independent. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)