Jump to content

Sidonija Rubido

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kontesha Sidonija Rubido Erdődy (1819–1884) ishte primadonna e parë e operës kroate dhe një anëtare e rëndësishme e lëvizjes ilire .

Sidonija Rubido Erdődy lindi më 2 shkurt 1819 në një kështjellë të vogël në Razvor, pranë një vendi të quajtur Shën Pjetri, mbi majën e kodrës Sveta gora (Mali i Shenjtë) me Kapelën e Zojës së Jerusalemit. Në atë kohë nuk kishte maternitet në Zagreb, por emri i saj ishte i regjistruar në regjistrin e lindjeve në Famullinë e Shën Markut. [1] Familja Rubido e Madridit e ka origjinën në Castile, ku ata u fisnikëruan në shekullin e 12-të. Dega kroate e asaj familjeje erdhi në Kroaci në gjysmën e parë të shekullit të 19-të.

Sidonija filloi një shkollë fillore në Gornja Rijeka duke inicuar ndërtimin e një shkolle të re. Sot emrin e saj e mban shkolla fillore në Gornja Rijeka. [2]

Sidonija Rubido iu përgjigj idealeve të lëvizjes ilire me rininë e saj, me trashëgiminë shekullore dhe me edukimin e saj të jashtëzakonshëm muzikor. Ajo po provonte shumë për të interpretuar rolin e titullit në operën Ljubav i zloba ( Dashuri dhe keqardhje ) nga Vatroslav Lisinski, e cila pati premierën më 28 mars 1846.

Në vitin 1858 ajo ishte, sipas legjendës, e para që këndoi himnin kroat nga kështjella e saj në Gornja Rijeka, Zagorje . Por, nuk ka asnjë dëshmi historike për të konfirmuar legjendën. [3]

  1. ^ "Sidonija Rubido Erdödy - križevci.hr". Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 7 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Osnovna škola Sidonije Rubido-Erdödy Gornja Rijeka (in kroatisht)[[Category:Artikuj me burim në kroatisht (hr)]]". Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 7 prill 2023. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sidonija Rubido Erdödy - križevci.hr". Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 7 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]