Signal (program)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Signal
Pamje nga ekrani i kompjuterit
Screenshot e Signal versioni 5.1 nga iOS (Janar 2021)
Zhvillues
Versioni i parë29 korrik 2014 (2014-07-29) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
Sistemi operativ
Përdoret përShifruar voice calling, video calling dhe instant messaging
Licenca
Faqja zyrtarewww.signal.org

Signal është një shërbim i cili dërgon dhe merre mesazhesh të shifruara. Ky aplikacion u krijua nga Signal Foundation dhe Signal Messenger LLC në vitin 2014. Si fillim Signal u krijua për shkëmbimin e mesazheve tekst, zë, imazhe dhe video për aparatet telefonike iPhone dhe Android duke përdorur internet. Më 2015 lëshuan Signal si një Chrome app dhe një muaj më vonë krijuan program për kompjuterë me sistem operativ Windows dhe MacOS. Në Tetor të 2017 u krijua edhe për sistemin operativ Linux. Kjo është me pakë fjalë fillimi i Signal.[1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siguria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Signal konsiderohet shumë i sigurt pasi përdorë teknologjinë e shifrimit (kodimi) nga fundi në fund. Kjo teknologji i shifron mesazhet me tekst, zë apo imazh duke mos u lejuar palëve të treta mundësinë e leximit të tyre, përveç aparatit që e dërgon dhe marrësit.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lajme Teknologjike" Arkivuar 13 shkurt 2021 tek Wayback Machine. Përse duhet të përdorë Signal.